Connect with us

Advertisement

BN TV

BN TV: Watch Episodes 3 & 4 of Cowbellpedia Secondary Schools Mathematics Quiz Show

Published

 on

The third season of the Mathematical secondary school quiz competition Cowbellpedia is here!

After over 52,000 students sat for the Stage One, Qualifying Examination of the competition, the 108 finalists are back for the Stage Two; the Mathematics TV Quiz Show.

In the 3rd episode we meet the contestants for the third preliminary show:

Junior Category:

1. Moshood Abdulbasit of Basaura Institute of Comprehensive Education, Kebbi State.
2. Olayinka Abdulwakil of Nigerian Tulip Intl College Kaduna Boys Section, Kaduna State.
3. Oluwatimilehin Oluborode of Greater Tomorrow Model College, Ado- Ekiti, Ekiti State.
4. Deborah Oyekunle of Deeper Life High School, Ibadan, Oyo State.
5. Donald Peters of Sacred Heart College, Lagos State.
6. Kachi Fidelugwuowo of University of Nigeria Secondary School, Enugu State.

Senior Category:
1. Chidera Offor of Federal Government College, Independence Layout, Enugu State.
2. Chisom Nteh of Calvary Arrows College, Benue State.
3. Chizitere Okey-Awuzie of Nigerian Tulip International College Kaduna Boys Section, Kaduna State.
4. David Degold of Evange College Gombe, Gombe State.
5. Francis Mbonu of Topfaith International Secondary School, Akwa Ibom State.
6. Rukevwe Ugoji of St’ Augustine’s College, New Karu, Nassarawa State.

Watch

In episode 4, Meet this week’s contestants

Junior:
1. Abdulbasit Abdulrazak of Command Day Secondary School, Shadawanka Barracks, Bauchi state.
2. Ayomiposi Adeleye of Federal Government Academy, Suleja, Niger State.
3. Monyei Cynthia of Good Shepherd Comprehensive High School, Lagos State.
4. David Nwobi of Faith Academy, Lokoja, Kogi State.
5. Hezekiah Ilesanmi of Bibo Oluwa Academy, Osun State.
6. Oyeyemi Olorunkoya of Deeper Life High School, Mowe, Ogun State.

Senior:
1. Emmanuel Mebude of Ogunlade Secondary School Surulere Lagos State.
2. Florence Izekwe of Twelve Apostle College Ndiabor Ishiagu Sharonishiagu Sharon, Ebonyi State.
3. Munachi Ernest-Eze of Loyola Jesuit College, Abuja.
4. Oghenekvwe Agbadudu of University Preparatory Secondary School UPSS, Edo State.
5. Shuaibu Abdullahi of Nigerian Tulip International College, Yobe State.
6. Taiwo Gbadamosi of Oritamefa Baptist Model School, Ring road, Ibadan, Oyo State.

Watch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tangerine Africa

Star Features

css.php